poniedziałek, 22 marca 2021

JESTEM WYSTARCZAJĄCA

🔥"Za każdym sukcesem mężczyzny stoi jakaś kobieta".

A ja uważam, że kobieta sama w sobie jest sukcesem ☺ I wiele sukcesów osiąga.

Rozmawiając ostatnio o roli kobiety z mądrymi i dojrzałymi mężczyznami (tylko z takimi rozmawiam 😏), dowiedziałam się, że oni sami uważają, iż rolą każdej kobiety, niezależnie od różnicy wieku, statusu społecznego, matrymonialnego i stanu zdrowia jest kształtowanie mężczyzny. Bez względu na to, czy jest nim mąż, syn, brat, ksiądz, czy przyjaciel. Kobieta ma naturalne kompetencje i predyspozycje, aby pomóc mężczyźnie zbudować jego tożsamość, odkryć, ukształtować kim on jest. Co więcej, ci mężczyźni tego oczekują od swoich znajomych kobiet i za to są im wdzięczni.

 💃Tymczasem, my kobiety, tak bardzo chcemy grać ważną rolę w męskim świecie, że się zapędzamy w walce. Gubimy własną tożsamość. Chcemy DORÓWNAĆ, być takie same, mierzyć się, pocić i krzyczeć. Kobiece cechy uważamy za słabość i je odrzucamy. Następnie zdarza się, że chcemy nadrobić ten czas i przesadnie wyrażamy swoją kobiecość. Jest więc mocny makijaż, kuse ubrania, odważne zdjęcia. Ślepy zaułek.

 Aż przychodzi - tego życzę - taki czas, kiedy czujemy i rozumiemy w końcu, że jesteśmy wystarczająco dobrą wersją samej siebie - nawet, jeśli jesteśmy kobietami z silnymi niepełnosprawnościami ruchowymi - i nie potrzebujemy tych wszystkich dodatków. Ani męskiego stylu zachowania, ani wyuzdania, ani feminizmów językowych.👸

👗Jednak czasem same potrzebujemy pomocy w odnalezieniu tożsamości. Tego, co w nas najpiękniejsze, najbardziej subtelne i wyjątkowe.

Wszystkie kobiety na którymś etapie życia mają trudność z odnalezieniem w sobie tej właściwej kobiecości, jednak kobiety z niepełnosprawnością mają trudniej w dwójnasób.👄

Społeczeństwo, tworzy swoje kanony kobiecości, niezupełnie bez przyczyny. Trudno myśleć o osobie, która wymaga opieki takiej samej, jakiej potrzebuje niemowlak - nakarmienia, wzięcia na ręce, przeniesienia, umycia, wysadzenia - że jest w pełni kobietą.

👠Chociaż na moim osiedlu, czy w mieście już wszyscy przyzwyczaili się do moich szpilek, hybrydy na paznokciach, nóg w rajstopach, a nie dresach i rudej koloryzacji włosów, to w obcym miejscu wciąż spotykam się z zachwytami nad tym, że po prostu dobrze wyglądam. Czy Wy, zdrowe koleżanki, też doświadczacie pełnych podziwu spojrzeń na widok Waszych pomalowanych rzęs? Oczywiście ma to swoje plusy, bo gdy założę spódniczkę i kozaki na wysokich obcasach, to większą uwagę przykuwają moje nogi, niż wózek. Ale skąd się to bierze? Z prostego stereotypu, że niepełnosprawna kobieta myśli tylko o tym, którą cześć ciała będzie jutro ćwiczyć na rehabilitacji? I bynajmniej mięśnie Kegla nie są tu brane pod uwagę... Że jedyną rzeczą godną uwagi dla takiej kobiety jest wybór odpowiednio szerokiego i wygodnego dresu?

🌹Jednak to, co znajduje się w ludzkich głowach nie jest najgorsze, bo to jesteśmy w stanie zmienić, jeśli... we własnej głowie wszystko jest w porządku. A trudno jest poukładać na pułkach, gdy masz słabe ręce. Nie możesz zrobić nimi makijażu, uczesać tak, jak masz życzenie. Zakręcić koka, którego widziałaś u koleżanki. Zrobić na paznokciach dokładnie takie wzorki, jakie pokazywali na YouTube. Gdy zawsze towarzyszy ci rodzic. Nawet, gdy masz 30 lat. Trudno jest czuć się chociażby zwyczajnym, dorosłym człowiekiem, kiedy ktoś musi cię nakarmić i pomóc skorzystać z toalety. Co dopiero mówić o kobiecości.

Trudno umówić się na randkę, bo co będziesz na niej robić? Uczyć faceta jak ma włożyć ci... widelec do buzi, żebyś nie została upokarzająco wypaprana?  Oczywiście, taki dylemat będziesz miała dopiero wtedy, gdy w ogóle zaproponuje ci randkę, bo przecież kobiet na wózku z zasady nie traktuje się jak kobiet na nogach. Mimo, że nogi masz.🌸

Ale, czy przeszkodą w tym wszystkim naprawdę jest niepełnosprawność, czy sposób myślenia o niepełnosprawności? Zastanawiając się, co w takim razie mogę powiedzieć w Dniu Wszystkich Kobiet, zadałam sobie pytanie, czym jest kobiecość?

🌻Im jestem starsza, tym bardziej zauważam, że kobiecość ma mniej wspólnego z wyglądem, a więcej z osobowością i stylem bycia. Nie neguję zupełnie znaczenia wyglądu, ponieważ przez wygląd rozumiem też podstawowe przejawy dbałości o siebie. Mój wygląd jest dla mnie ważny. Lubię dobrze wyglądać. W końcu to atrybut kobiecości. To my mamy poczucie estetyki większe, niż panowie. Natomiast  kobiecość nie jest dla mnie czymś, co zależy tylko i wyłącznie od makijażu i ubioru. A już na pewno nie od ubioru, który odpowiednio odsłania to i tamto. Kobieta, która jest pewna własnej siły, wiedzy i wartości, nie zwraca na siebie uwagi zbyt kusym strojem, a jednocześnie zawsze jest znacznie bardziej kobieca, niż jej koleżanka w sukience długości czapki. Dlaczego? Bo ma inną broń. Przede wszystkim charakter, inteligencję, sposób bycia, wiarę w siebie (niesamowicie kobieca cecha), wiedzę, swobodę w rozmowie. Jeśli podkreśla swoją kobiecość strojem, to robi to subtelnie, adekwatnym do sytuacji makijażem, koronkowym wykończeniem bluzki, intrygującymi perfumami. Często też robi to głosem, świadomością swojego ciała i sposobem poruszania się.

👑Jednego razu w szczere zdumienie i onieśmielenie wprawił mnie przyjaciel, obok którego przejeżdżałam wolno na wózku elektrycznym i mijając go nie spuszczałam z niego lekko zaczepnego wzorku pełnego udawanego oburzenia, a gdy skończyłam swoją demonstrację mruknął cicho, lekko się uśmiechając: "jak ty się sexy poruszasz...". Zawsze myślałam, że na takiej kolumbrynie niemożliwe są seksowne ruchy!

Jak widać, trzeba być mądrym mężczyzną, żeby dostrzec w kobiecie nie zawsze oczywistą kobiecość.

💖Kochane koleżanki na wózku, drogie zdrowe panie, mądrzy mężczyźni - kobiecość, to coś znacznie bardziej eterycznego i ulotnego, niż to co widzimy oraz to, co możemy fizycznie wykonać.

Uświadamiajmy sobie, że

W PROSTOCIE I GŁĘBOKIEJ WIERZE W TO, KIM JESTEM I CO CHCĘ ROBIĆ W ŻYCIU, JEST NAJWIĘKSZA PRAWDA I SIŁA KOBIECOŚCI.

#IAMENOUGH

JESTEM WYSTARCZAJĄCA

#8march #dzieńkobiet #womensday #disabledwoman #wheelchairgirl #polishgirl #leżyjaknależy #zima #park #naławeczce  #śnieg #winter #myworld #mylife #SMA #spinalmuscularatrophy #kobiety #Radom #radomianka #highheels #SiłaJestKobietą 💪
Copyright © ACZkolwiek - kocham życie! , Blogger